Πρόγραμμα Συνεδρίου

1η Ημέρα

12.00 – 12.30
Άφιξη & Εγγραφή συμμετεχόντων

12.30 – 13.00
Ελαφρύ Γεύμα Υποδοχής

13.00 – 13.10
Καλωσόρισμα & άνοιγμα εργασιών
Συντονίστρια: Γεωργία Σαδανά, Δημοσιογράφος
Ελευθερία Χατζηγεωργίου, Υφυπουργός Εσωτερικών (Τομέας Μακεδονίας – Θράκης)

13.10 – 13.30
Κεντρική Ομιλία: Βαλκανική Συνεργασία & Συν- ανάπτυξη, δυνατότητες & προοπτικές.
Ιωάννης Δραγασάκης, Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης & Υπουργός Οικονομίας & Ανάπτυξης, Ελλάδα

13.30 – 14.00
Τοποθετήσεις – Χαιρετισμοί Επισήμων Καλεσμένων

Αναστάσιος Κουράκης, Α’ Αντιπρόεδρος της Βουλής των Ελλήνων, Ελλάδα
Δημήτρης Παπαδημούλης, Αντιπρόεδρος Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, Ελλάδα
Suhejl Fazliu, Υπουργός Τοπικής Αυτοδιοίκησης, Βόρεια Μακεδονία
Τέρενς Κουίκ, Υφυπουργός Εξωτερικών, Ελλάδα
Ιωάννης Μπουτάρης, Δήμαρχος Θεσσαλονίκης
Gregory W.Pfleger, Jr, Γενικός Πρόξενος των ΗΠΑ στην Θεσσαλονίκη
Walter Stechel, Γενικός Πρόξενος της Γερμανίας στην Θεσσαλονίκη
Ιωάννης Σταύρου, Α’ Αντιπρόεδρος – Εκτελεστικός του Συνδέσμου Βιομηχανιών Ελλάδος
Παντελής Φιλιππίδης, Α’ Αντιπρόεδρος Ελληνικής Συνομοσπονδίας Εμπορίου & Επιχειρηματικότητας, Ελλάδα
Γρηγόρης Τάσιος, Α’ Αντιπρόεδρος Συνδέσμου Ελληνικών Τουριστικών Επιχειρήσεων, Ελλάδα

14.00 – 15.30
Πρωτοβουλίες προώθησης της διαβαλκανικής συνεργασίας στους τομείς της επιχειρηματικότητας και της καινοτομίας.
Συντονιστής: Νίκος Φωτόπουλος, Δημοσιογράφος

Ομιλητές (15′):
Kreshnik Bekteshi, Υπουργός Οικονομίας, Βόρεια Μακεδονία
Αστέριος Πιτσιόρλας, Αναπληρωτής Υπουργός Οικονομίας & Ανάπτυξης, Ελλάδα
Bogdan Constantin Andronic, Υφυπουργός Οικονομίας, Ρουμανία

Παρεμβάσεις – Τοποθετήσεις (5′)

15.30 – 15.45
Διάλειμμα – Καφές

15.45 – 17.30
Υφιστάμενο επίπεδο επιχειρηματικών, μεταφορικών, βιομηχανικών, τεχνολογικών και ενεργειακών υποδομών και δικτύων σε επίπεδο βαλκανικής.
Συντονιστής: Γεώργιος Εμμανουήλ, Γενικός Διευθυντής Υπουργείου Εσωτερικών (Τομέας Μακεδονίας – Θράκης).

Ομιλητές (10′):
Απόστολος Πρόιος, Πρόεδρος της Μόνιμης Ομάδας Υποδομών & Δικτύων του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας – Περιφερειακό Τμήμα Κεντρικής Μακεδονίας, Ελλάδα
Miroslav Maznev, Διευθύνων Σύμβουλος / Εκτελεστικός Διευθυντής Κατασκευαστικού Επιμελητηρίου Βουλγαρίας &  ο Δρ. Eng. Ivan Katsarov, Πανεπιστήμιο Αρχιτεκτονικής, Πολιτικών Μηχανικών & Γεωδαισίας, Τμήμα Μηχανικών Μεταφορών, Βουλγαρία
Mile Dimitrovski, Πρόεδρος του Επιμελητηρίου Πιστοποιημένων Αρχιτεκτόνων & Μηχανικών της Δημοκρατίας της Βόρειας Μακεδονίας, Βόρεια Μακεδονία
Dušan Mladenović, Αντιπρόεδρος της Επιτροπής Διεθνούς Συνεργασίας του Σερβικού Επιμελητηρίου Μηχανικών, Σερβία

Παρεμβάσεις – Τοποθετήσεις (5′)

Παράλληλη Συνάντηση Εκθεσιακών Φορέων των Βαλκανικών Χωρών με στόχο την προώθηση της διακρατικής συνεργασίας σε θέματα διοργάνωσης εκθέσεων και συνεδρίων.

20.00
Επίσημο Δείπνο

2η Ημέρα

9.00 – 9.30
Προσέλευση συμμετεχόντων – Καφές Υποδοχής

9.30 – 11.00
Η προώθηση της διαβαλκανικής συνεργασίας στους τομείς των υποδομών και δικτύων.
Συντονίστρια: Σοφία Παπαδοπούλου, Δημοσιογράφος

Χρήστος Σπίρτζης, Υπουργός Μεταφορών & Υποδομών, Ελλάδα
Ion IORDĂCHESCU, Υφυπουργός Μεταφορών της Ρουμανίας
Σωκράτης Φάμελλος, Αναπληρωτής Υπουργός Περιβάλλοντος & Ενέργειας, Ελλάδα.

Παρεμβάσεις – Τοποθετήσεις (5’)

11.00 – 11.15
Διάλειμμα – Καφές

11.15 – 13.00
Αναγκαίες υποδομές και δίκτυα διαβαλκανικού χαρακτήρα & απαιτούμενα χρηματοδοτικά εργαλεία.
Συντονίστρια: Θεοδώρα Αυγέρη

Ομιλητές (10’):
Ευστάθιος Γιαννακίδης, Υφυπουργός Εθνικής Οικονομίας & Ανάπτυξης
Dmitry Pankin, Πρόεδρος Παρευξείνιας Τράπεζας
Guillaume Le Bris, Αναπληρωτής Διευθυντής Ευρωπαϊκής Τράπεζας Ανασυγκρότησης και Ανάπτυξης
Τατιάνα Δερμάτη, Υπεύθυνη Θεσμικών Σχέσεων του Γραφείου Αθηνών της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων
Αγγελική Μπουζιάνη, Προϊσταμένη ΕΥΔ των Επιχειρησιακών Προγραμμάτων του στόχου «Ευρωπαϊκή Εδαφική Συνεργασία»

Παρεμβάσεις – Τοποθετήσεις (5’)
13.00 – 14.45
Απαραίτητες επιχειρηματικές και τεχνολογικές δικτυώσεις και συνέργειες σε βαλκανικό επίπεδο για την κινητοποίηση και αξιοποίηση του επιχειρηματικού και τεχνολογικού δυναμικού.
Συντονιστής: Κώστας Λασκαράτος, Δημοσιογράφος

Ομιλητές (10’):
Γεωργία Αϋφαντοπούλου, Διευθύνων Σύμβουλος του Τεχνολογικού Πάρκου Θεσσαλονίκης, Αναπληρωτής Διευθυντής CERTH- HIT
Ardian Cerava, Επικεφαλής του Γραφείου Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου «Fan S. Noli», Αλβανία
Κυριάκος Λουφάκης, Πρόεδρος Αλεξάνδρειας Ζώνης Καινοτομίας, Ελλάδα
Antoni Peshev, Πρόεδρος της Συνέλευσης του Οικονομικού Επιμελητηρίου Βόρειας Μακεδονίας, Βόρεια Μακεδονία
Ilario Astinov, Καθ. Τεχνικού Πανεπιστημίου Σόφιας, Βουλγαρία
Σωτήριος Θεοφάνης, Πρόεδρος ΔΣ & Διευθύνων Σύμβουλος Οργανισμού Λιμένος Θεσσαλονίκης ΑΕ
Ιωάννης Καπλάνης, Γενικός Διευθυντής Οργανισμού Βιομηχανικής Ιδιοκτησίας

Παρεμβάσεις – Τοποθετήσεις (5’)

14.45 – 15.00
Κλείσιμο της εκδήλωσης, Αποχαιρετισμός
Ελευθερία Χατζηγεωργίου, Υφυπουργός Εσωτερικών (Τομέας Μακεδονίας – Θράκης)

15.00 – 16.00

Αποχαιρετιστήριο Γεύμα

16.00-18.00
Θεματικό Εργαστήριο για την προώθηση της συνεργασίας και δικτύωσης μεταξύ των φορέων της κοινωνικής οικονομίας και της κοινωνίας των πολιτών στα Βαλκάνια.
Συντονιστής: Γεώργιος Εμμανουήλ, Γενικός Διευθυντής Υπουργείου Εσωτερικών (Τομέας Μακεδονίας – Θράκης).
Βασίλης Σιωμάδης, Επιστημονικός Συνεργάτης Υπουργείου Εσωτερικών (Τομέας Μακεδονίας – Θράκης)
Kυριάκος Φωτιάδης, Στέλεχος Διαχειριστικής Αρχής Επιχειρησιακών Προγραμμάτων του στόχου «Ευρωπαϊκή Εδαφική Συνεργασία»

Παρεμβάσεις-Τοποθετήσεις (5′) Φορέων της Κοινωνίας των Πολιτών